Autor: sutrus
Datum: 21 lis 2021 11:54
Zobrazení: 4719
Popis: Bezdrátové připojení


Tato část popisuje konfiguraci bezdrátových protokolů 802.11 a příklady nejlepšího použití.

Bezdrátové možnosti routeru mohou výrazně zlepšit použitelnost domácí nebo kancelářské sítě nebo poskytnout řešení pro průmyslové struktury. Výběr správného zařízení pro nastavení může být pro nezkušené uživatele rébusem. Tento průvodce si klade za cíl vysvětlit různé parametry a navrhnout myšlenkový postup, abyste se v široké nabídce routerů MikroTik neztratili.

Frekvence
MikroTik nabízí routery s rozhraními ve 3 frekvenčních pásmech - 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz. Každé frekvenční pásmo má své vlastní výhody a případy použití.

2,4 GHz
V současné době je toto pásmo považováno za zastaralé z důvodu nadměrného používání, přesto je stále nejrozšířenějším pásmem. Pokud máte bezdrátového klienta, jako je telefon, notebook nebo jiné zařízení, bude toto pásmo s největší pravděpodobností podporovat. Dokonce i zařízení internetu věcí často podporují pásmo 2,4 GHz. Vzhledem k nižší frekvenci dokáže pásmo 2,4 GHz lépe překonávat překážky, takže má postupně větší dosah než 5GHz zařízení, ale obvykle má také menší propustnost (rychlost internetu). Také může vážně trpět rušením (šumem) od jiných 2,4GHz bezdrátových zařízení, protože téměř každý domácí přístupový bod podporuje 2,4GHz pásmo a funguje dobře přes zdi a na velké vzdálenosti také je na výběr méně frekvencí (3 nepřekrývající se). Pokud máte mnoho blízkých sousedů (byty, společná kancelářská budova), je pravděpodobné, že pásmo 2,4 GHz bude nasycené a výkon bude nižší. Toto pásmo lze použít i pro průmyslové spoje.

5GHz
Nové telefony a notebooky obvykle podporují i 5GHz pásmo. Pokud vaše klientské zařízení a směrovač podporují standard 802.11ac (někdy označovaný jen jako "ac"), bude rychlejší než pásmo 2,4 GHz. Pásmo 5GHz má na výběr více frekvencí, ale také má obvykle menší dosah než pásmo 2,4GHz. Pokud máte nová klientská zařízení, bude pro vaši síť výhodný směrovač ac. Pásmo 5GHz se také často používá pro průmyslové spoje, a to kvůli velkému frekvenčnímu rozsahu.

60GHz
V současné době existuje jen velmi málo klientských zařízení (telefony, notebooky), která podporují pásmo 60 GHz. Nabízí však špičková řešení pro průmyslové spoje. Například pokud máte 2 body, které musí být propojeny na vzdálenost až 1500 metrů, získáte duplexní spojení o rychlosti 1 Gb/s. Například jeden z produktů MikroTik se nazývá Wireless Wire, protože poskytuje stejnou rychlost jako kabelové připojení 1 Gb/s, ale k navázání spojení budete potřebovat volnou viditelnost.

Případy použití
Software RouterOS na zařízeních MikroTik poskytuje široké a ucelené možnosti konfigurace. Software RouterOS umožňuje používat zařízení MikroTik mnoha způsoby, například v případě potřeby lze zařízení "domácí přístupový bod" snadno překonfigurovat tak, aby fungovalo jako klient nebo v případě potřeby tvořilo spojení bod-bod. "Domácí přístupový bod" je jednoduše výchozí konfigurace, ale lze ji změnit na libovolnou konfiguraci. Jak již bylo řečeno, nejlepší je používat hardware k určenému účelu.

Domácí přístupový bod pro telefony a notebooky
Než určíte nejoptimálnější volbu pro své nastavení, měli byste si odpovědět na otázky, kolik klientů chcete připojit, jaký dosah byste měli pokrýt a jaké rychlosti chcete dosáhnout.

Počet klientů
Více připojených klientů znamená vyšší latenci a menší propustnost. Pro dosažení maximálního výkonu doporučujeme 20-50 klientů na rozhraní, v závislosti na podmínkách může počet klientů dosáhnout až 100 a stále fungovat stabilně. Pokud budou klienti potřebovat vysokou propustnost nebo je datový provoz citlivý na čas, doporučuje se plánovat méně klientů na jeden přístupový bod. Často je výhodné zvolit jednodušší přístupové body, ale umístit je hustěji.

Dosah
Dosah bezdrátového připojení závisí na mnoha podmínkách. Mezi ně patří zisk antény, vysílací výkon směrovače a klientského zařízení, rušení od jiných zařízení, překážky (zdi, kovové předměty), umístění směrovače. Důležitým faktorem je, že všechna zúčastněná zařízení ovlivňují dosažitelnou vzdálenost, což znamená, že bez ohledu na to, jak silný a citlivý je váš přístupový bod, bude malý telefon omezen vlastním vysílacím výkonem a citlivostí. Pokud jsou klientskými zařízeními mobilní telefony, není jedno zařízení schopno pokrýt velké oblasti. Obvykle lze dosáhnout pouze několika set metrů a k pokrytí větších oblastí je zapotřebí více zařízení AP.
  • Zisk antény se měří v dBi a určuje, jak úzký je paprsek. Vyzařovací diagram 0 dBi (prakticky nemožné) má tvar koule, 1,5 dBi - 5 dBi vyzařuje do všech směrů téměř stejně, ale má několik důlků a stran, kde bude signál silnější. > 9 dBi má zřejmý směrový vyzařovací diagram. Antény s vyšším ziskem při správném umístění dosáhnou dále v potřebném směru.
  • Vysílací výkon měřený v dBm nebo mW určuje sílu signálu, který vychází z bezdrátového rozhraní. Mobilní zařízení mají obvykle malý vysílací výkon, aby šetřila energii baterie. I když například telefon hlásí sílu přijímaného signálu OK, může směrovač přijímat z telefonu slabý signál.
  • Rušení(Interference) z jiných zařízení zvyšuje hladinu šumu a pro směrovač je obtížnější rozlišit signál od šumu, proto musí být signál silnější a klient blíže k přístupovému bodu. Přístupové body na stejné frekvenci zabírají stejný vysílací čas, což snižuje propustnost a zvyšuje latenci.
  • Některé objekty snižují (zeslabují) sílu signálu, zatímco jiné signál odrážejí. V budovách je obvykle třeba mít na paměti stěny a jejich tloušťku, podlahu a strop, kovové předměty, sklo a dřevo také zeslabují signál.
  • Umístění přístupového bodu má také vliv na dosah. Přístupový bod by neměl být zakryt kovovými předměty nebo povrchy, aby měl signál prostor pro šíření.
Rychlost
Pokud je pro vás důležitá rychlost, měli byste si vybrat 5GHz bezdrátový směrovač s podporou standardu 802.11 ac.

Připojení dalších bezdrátových antén (CPE k AP)
Často je nutné propojit dva nebo více bodů, například propojit budovy v areálu nebo připojit klientské domy k síti, případně vytvořit dlouhé spojení. MikroTik nabízí řešení i v těchto situacích. Pro výběr je třeba znát vzdálenost, zda je třeba propojit dva body (point to point - PtP) nebo více bodů (point to multipoint - PtMP) a jaké rychlosti potřebujete.

Vzdálenost
Protože v těchto situacích máme co do činění se směrovými anténami a velkými vzdálenostmi, je třeba mít na paměti, že rozhodující je zarovnání a přímá viditelnost. Pro malé vzdálenosti do 1500 metrů doporučujeme používat zařízení 60 GHz, která zajistí stabilitu a velkou rychlost. Na malé vzdálenosti si také dobře poradí zařízení 2,4 GHz nebo 5 GHz s malým ziskem antény, i když s nimi nedosáhnete takových rychlostí jako se zařízeními 60 GHz. U delších spojení je třeba brát v úvahu zisk antény a vysílací výkon. Vyšší síla signálu umožní vyšší rychlost přenosu dat, což znamená vyšší propustnost. Frekvenci volte s rozmyslem, abyste se vyhnuli rušení s jinými bezdrátovými spoji. Mějte na paměti, že ve městech i nad střechou často dochází k rušení od sousedních spojů 2,4 GHz a 5 GHz.

PtP nebo PtMP
Spoje PtP a PtMP se v některých oblastech liší. Pro PtMP budete pravděpodobně chtít anténu se širším paprskem, nazývanou také sektorová anténa. Taková anténa pokrývá širší úhel, ale má také menší zisk, a tedy i menší vzdálenost. Také v případě přístupového bodu PtMP musí mít softwarovou licenci RouterOS alespoň 4. úrovně. Klienti nebo zařízení, která jsou připojena k přístupovému bodu, a zařízení ve spojení PtP mohou mít licenci úrovně 3 a užší šířku paprsku.

Rychlost
Pro vyšší rychlosti na krátkých linkách je třeba zvolit zařízení 60 GHz, na delší vzdálenosti pak zařízení 5GHz ac.

Poznámka
Pro řízení velkých sítí přístupových bodů můžete použít AP Controller (CAPsMAN) (správce řízených přístupových bodů). Všechna zařízení se systémem RouterOS mohou fungovat jako servery CAPsMAN, doporučujeme však použít pro tento úkol vhodná zařízení s vyšším výkonem procesoru a větší pamětí RAM. Všechna zařízení RouterOS s 2GHz a/nebo 5GHz rozhraním a úrovní softwaru alespoň 4 mohou být klienty CAP (Controlled access point) a připojovat se k serveru CAPsMAN. Pro řízení stovek přístupových bodů doporučujeme používat naše zařízení řady CCR. Pro řízení tisíců přístupových bodů můžete zkusit použít CHR nebo zařízení x86.