Autor: sutrus

Datum: 20 bře 2022 15:48
Kategorie: Nástroje pro správu

Zobrazení: 145
Komentáře: 0

Rychlé nastavení

Popis: Quickset

Odkaz na článek (bb-code [URL]): Kopírovat

[url=https://spssoftware.cz/knowledgebase/article?k=76]Rychlé nastavení[/url]

Přímý odkaz: Kopírovat

https://spssoftware.cz/knowledgebase/article?k=76

Souhrn
Quickset je jednoducý průvodce konfigurací, který připraví váš router na několik kliknutí. Je to první obrazovka, která se uživateli zobrazí po otevření výchozí IP adresy 192.168.88.1 ve webovém prohlížeči.

Funkce Quickset je k dispozici pro všechna zařízení, která mají nějakou výchozí konfiguraci z výroby. Zařízení, která konfiguraci nemají, je třeba nakonfigurovat ručně. Nejoblíbenější a doporučovaný režim je HomeAP (nebo HomeAP dual, v závislosti na zařízení). Tento režim Quickset poskytuje nejjednodušší terminologii a nejběžnější možnosti pro domácí uživatele.

Režimy
V závislosti na modelu routeru mohou být v rozbalovací nabídce Quickset k dispozici různé režimy:
  • CAP: řízený přístupový bod, zařízení AP, které bude spravováno centralizovaným serverem CAPsMAN. Použijte pouze v případě, že jste již nastavili server CAPsMAN.
  • CPE: Klientské zařízení, které se bude připojovat k zařízení přístupového bodu (AP). Poskytuje možnost vyhledat zařízení AP ve vaší oblasti.
  • HomeAP: Výchozí konfigurační stránka přístupového bodu pro většinu domácích uživatelů. Poskytuje méně možností a zjednodušenou terminologii.
  • HomeAP dual: Dvoupásmová zařízení (2GHz/5GHz). Výchozí konfigurační stránka přístupového bodu pro většinu domácích uživatelů. Poskytuje méně možností a zjednodušenou terminologii.
  • Home Mesh (Domácí síťové připojení): Slouží k vytváření větších sítí WiFi. Povoluje server CAPsMAN v routeru a místní rozhraní WiFi umisťuje pod řízení CAPsMAN. Stačí spustit další MikroTik WiFi AP se stisknutým tlačítkem reset a ty se připojí k této síti HomeMesh (podrobnosti najdete v jejich stručném průvodci).
  • PTP Bridge AP: Pokud potřebujete transparentně propojit dvě vzdálená místa v jedné síti, nastavte jedno zařízení do tohoto režimu a druhé zařízení do dalšího režimu (PTP Bridge CPE).
  • PTP Bridge CPE: Pokud potřebujete transparentně propojit dvě vzdálená místa ve stejné síti, nastavte jedno zařízení do tohoto režimu a druhé zařízení do předchozího režimu (PTP Bridge AP).
  • WISP AP: Režim WISP AP: Podobný režimu HomeAP, ale poskytuje pokročilejší možnosti a používá standardní terminologii, jako je SSID a WPA.
Quickset639.png

HomeAP
Tento režim byste měli použít, pokud chcete rychle nakonfigurovat domácí přístupový bod.


Wireless / Bezdrátové připojení
V této části nastavte bezdrátovou síť:
  • Network Name: Jak bude váš smartphone vidět vaši síť? Zde nastavte libovolný název. V HomeAP dual můžete nastavit 2GHz (starší) a 5GHz (moderní) sítě na stejný nebo různý název (viz často kladené otázky). Použijte libovolný název v libovolném formátu.
  • Frequency: V případě, že se jedná o síť, která se nachází na území České republiky, vyberte možnost Frekvence: V tomto případě bude router skenovat prostředí a vybere nejméně obsazený frekvenční kanál (provede to jednou). Pokud potřebujete experimentovat, použijte vlastní výběr.
  • Band: Obvykle ponechte výchozí nastavení (2GHz b/g/n a 5GHz A/N/AC).
  • Use Access List (ACL): Tuto možnost povolte, pokud chcete omezit, kdo se může připojit k vašemu přístupovému bodu, na základě MAC (hardwarové) adresy uživatele. Chcete-li tuto možnost použít, musíte nejprve povolit připojení těchto klientů a poté použít níže uvedené tlačítko "Copy to ACL" (Kopírovat do seznamu ACL). Tím se vybraný klient zkopíruje do seznamu přístupů. Po sestavení seznamu přístupů (ACL) můžete tuto možnost povolit, abyste zakázali pokusy o připojení k vašemu zařízení komukoli jinému. Za normálních okolností můžete tuto možnost ponechat na pokoji, protože heslo bezdrátového připojení již potřebná omezení poskytuje.
  • WiFi Password: Zde je nejdůležitější volba. Nastavuje bezpečné heslo, které zároveň šifruje bezdrátovou komunikaci.
  • WPS accept: Toto tlačítko slouží k povolení přístupu ke konkrétnímu zařízení, které podporuje režim připojení WPS. Užitečné pro tiskárny a další periferní zařízení, kde je zadávání hesla obtížné. Nejprve spusťte režim WPS v klientském zařízení a poté jednou klikněte na tlačítko WPS zde, abyste uvedené zařízení povolili. Tlačítko funguje po dobu několika sekund a funguje pro každého klienta zvlášť.
  • Guest network: Užitečné pro hosty v domácnosti, kteří nepotřebují znát vaše hlavní heslo k síti Wi-Fi. V této možnosti pro ně nastavte samostatné heslo. Důležité! Uživatelé z řad hostů nebudou mít přístup k ostatním zařízením ve vaší síti LAN a k dalším zařízením hostů. V tomto režimu jsou povoleny filtry Bridge, které tomu zabrání.
  • Wireless clients: V případě, že se jedná o bezdrátové klienty, je možné použít tzv: Tato tabulka zobrazuje aktuálně připojená klientská zařízení (jejich MAC adresy, zda jsou ve vašem seznamu přístupových zařízení, jejich poslední použitou IP adresu, jak dlouho jsou připojena, jejich úroveň signálu v dBm a ve sloupcovém grafu).

Internet
  • Port: Vyberte, který port je připojen k modemu poskytovatele internetu. Obvykle Eth1.
  • Address Acquisition: Zvolte způsob, jakým vám poskytovatel internetu poskytuje IP adresu. Na tuto a další možnosti (IP adresa, síťová maska, brána) se zeptejte svého poskytovatele služeb.
  • MAC address: V případě, že se jedná o síťovou adresu, vyberte možnost MAC adresa (MAC address): Adresa MAC: Obvykle by se neměla měnit, pokud vás poskytovatel internetu nezablokoval na určitou adresu MAC a vy jste nezměnili router na jinou.
  • Firewall router: Tímto se zapne zabezpečená brána firewall pro váš router a vaši síť. Vždy se ujistěte, že je toto políčko zaškrtnuté, aby nebyl možný přístup k vašim zařízením z internetového portu.
  • MAC server / MAC Winbox: Umožňuje připojení pomocí [nástroje Winbox https://mt.lv/winbox] ze strany portu LAN v režimu MAC adresy. Užitečné pro ladění a obnovu, pokud není k dispozici režim IP. Pouze pro pokročilé použití.
  • Discovery: Umožňuje identifikovat zařízení podle názvu modelu z jiných zařízení RouterOS.

Local Network / Místní síť
  • IP adress: Pokud se váš router nenachází za jiným routerem, může většinou zůstat na výchozí adrese 192.168.88.1. Chcete-li se vyhnout konfliktu IP adres, změňte je na 192.168.89.1 nebo podobné.
  • Netmask: Ve většině situací lze ponechat 255.255.255.0
  • Bridge all LAN ports: Umožňuje zařízením vzájemně komunikovat, i když je například televizor připojen přes ethernetový kabel LAN, ale počítač je připojen přes WiFi.
  • DHCP server: DHCP server je určen pro připojení k síti LAN: DHCP server: Obvykle byste v domácí síti chtěli automaticky konfigurovat IP adresy, proto ponechte nastavení DHCP zapnuté a ve výchozím nastavení.
  • NAT: Toto nastavení vypněte POUZE v případě, že poskytovatel internetového připojení poskytl veřejnou IP adresu pro router a také pro místní síť. Pokud ne, ponechte NAT zapnutý.
  • UPnP: Tato možnost umožňuje automatické přesměrování portů ("otevření portů do místní sítě", jak to někteří nazývají) pro podporované programy a zařízení, jako jsou disky NAS a nástroje peer-to-peer. Tuto možnost používejte opatrně, protože někdy může bez vašeho vědomí vystavit interní zařízení internetu. Povolte ji pouze v případě, že je to výslovně nutné.

VPN
Pokud chcete k místní síti (a routeru) přistupovat z internetu, použijte zabezpečený tunel VPN. Tato možnost vám poskytne název domény, ke které se máte připojit, a povolí PPTP a L2TP/IPsec (doporučuje se druhá možnost). Uživatelské jméno je "vpn" a můžete zadat vlastní heslo. Stačí ji zde povolit a poté zadat adresu, uživatelské jméno a heslo v notebooku nebo telefonu a po připojení k síti VPN budete mít k dispozici bezpečně šifrované připojení k domácí síti. Hodí se také na cestách - budete moci procházet internet přes zabezpečenou linku, jako byste se připojovali z domova. Díky tomu se také vyhnete geografickým omezením, která jsou v některých zemích nastavena.


Systém
  • Check for updates: Kontrola aktualizací: Pomocí tohoto tlačítka se vždy ujistěte, že je vaše zařízení aktuální. Zkontroluje, zda je k dispozici aktualizovaná verze systému RouterOS, a nainstaluje ji.
  • Password: Nastaví heslo pro samotnou konfigurační stránku zařízení. Zajistí, aby nikdo nemohl přistupovat ke konfigurační stránce routeru a měnit nastavení.


ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Otázka: Jak se liší Quickset od karty Webfig, kde se objevuje celá řada nových nabídek?

Odpověď: QuickSet je určen pro nové uživatele, kteří potřebují pouze rychle zprovoznit své zařízení. Poskytuje nejčastěji používané možnosti na jednom místě. Pokud potřebujete více možností, nepoužívejte vůbec žádné nastavení Quickset a kliknutím na "Webfig" otevřete rozhraní pro pokročilou konfiguraci. Odemkne se tak plná funkčnost.


Otázka: Mohu používat Quickset a Webfig společně?

Odpověď: Ačkoli lze takto konfigurovat nastavení, která si vzájemně nekonfliktují, nedoporučuje se tyto nabídky míchat.
Pokud se chystáte používat Quickset, používejte pouze Quickset a naopak.


Otázka:Jaký je rozdíl mezi režimy Router a Bridge?
Odpověď: Režim Bridge přidá všechna rozhraní do mostu umožňujícího předávání paketů na 2. vrstvě (funguje jako rozbočovač/switch). V režimu Router jsou pakety předávány ve vrstvě 3 pomocí IP adres a IP tras (funguje jako router).

Otázka: Mají být v režimu HomeAP názvy 2GHz a 5GHz sítě stejné, nebo různé?

Odpověď: Pokud dáváte přednost tomu, aby všechna vaše klientská zařízení, jako je televizor, telefony, herní konzole, automaticky vybírala nejlepší preferovanou síť, nastavte názvy shodně. Pokud chcete klientské zařízení donutit používat rychlejší 5GHz připojení 802.11ac, nastavte názvy jedinečné.